नारायण ढुंगाना


काठमाडौं : सिंहदरबारभित्र राष्ट्रिय याजना आयोगको पहिलो तलामा रहेको अनुगमन तथा मूल्यांकन शाखाको सभाहलको छेउमा चिया बनाउने ठाउँ छ। मंगलबार बिहान कार्यालय समयमा एक कर्मचारी पानी खान जाँदा नायब सुब्बा बच्चुराम केसी लडिरहेको देखे। उनले जानकारी गराएपछि मात्रै घटना सार्वजनिक भएको हो।

 “बिहान लडिरहेको जानकारी आउने बित्तिकै सिंहदरबारको प्रहरी र आफन्तलाई समेत हामीले खबर गरेका हौँ, प्रहरीले आएर हेर्दा केसी मृत भेटिनुभएको हो”, आयोगका प्रवक्ता डा किरण रुपाखेतीले भने।

कीर्तिपुर नगरपालिका–६ टौदह घर भएका केसीको शव नजिकै विषादीको सानो बट्टासमेत भेटिएको थियो। उक्त बट्टा बालीमा हाल्ने कीटनाशक विषादीको रहेको प्रहरीले जनाएको छ। नजिकै केराको बोक्रासमेत फेला परेको थियो। शुरुमा कर्मचारीले मदिरा पिएर ढलेको भन्ने अनुमान गरेका थिए। सर्ट खोलेको अवस्थामा घटनाको प्रकृति अस्वभाविक देखिएपछि तल्कालै प्रहरीलाई खबर गरेको कर्मचारीले बताएका छन्। केसीले त्यही केरासँग विषादी मिसाएर खाएको अनुमान काठमाडौं प्रहरीको छ।

महानगरीय प्रहरी परिसरका प्रवक्ता होबिन्द्र बोगटीले भने, “सुसाइट नोट फेला परेको छ, त्यसमा उल्लेख भएअनुसार केसीले आफ्नै कारणले घटना घटेकोजस्तो देखिन्छ।”

घटना अन्दाजी १०/११ बजे राति भएको भन्दै उनले सिसिक्यामराको श्रव्यदृष्यको पनि अनुसन्धान भइरहेको बताए। कार्यालय सकेर निस्किएका केसी फेरि राति कार्यालयमा फर्किएको पाइएको छ। अन्य कुरा अनुसन्धानपछि मात्रै खुल्ने प्रहरीले जनाएको छ।

आयोगको प्रशासन महाशाखाअन्तर्गत प्रशासन तथा विपद् व्यवस्थापन शाखामा कार्यरत नायब सुब्बा बच्चुराम केसी । उनी झण्डै आठ वर्षदेखि आयोगमा काम गर्दै आएका थिए।

“केसी कार्यालयका साह्रै भरपर्दो, इमान्दार र कर्तव्यनिष्ठ हुनुहुन्थ्यो, उहाँलाई काम लगाएपछि पक्का हुन्थ्यो, कसरी घटना भयो हामी सबै आश्चर्यमा छौँ”, आयोगका प्रवक्ता डा रुपाखेतीले भने। सोमबार दिनभरि नै केसीले कार्यालयमा काम गरेको कर्मचारीले बताएका छन्।

केसीका श्रीमती, एक छोरा र एक छोरी छन्। छोरा हाल अष्ट्रेलियामा रहेको उनका दाइ मधु केसीले राससलाई बताए। “सुसाइट नोटमा म आफैँ जिम्मेवार छु भनेर लेखिएको छ, हलको बोर्डमा मार्करले पनि लेखेको भनिएको छ, अनुसन्धानपछि घटनाबारेमा प्रहरीले खुलाउँला” दाइ मधुले प्रतिक्रिया दिए।

उहाँका अनुसार आवश्यक कागजात मिलाउँदा समय नपुगेकाले बुधबार मात्रै शवपरीक्षण गरिने भएको छ। प्रहरीले घटनाको मुचुल्का उठाएर अपराह्न नै शव परीक्षणका लागि महाराजगञ्जस्थित शिक्षण अस्पतालमा लगेको छ।

मुद्रण विभागको भवनमा योजना आयोगले कार्यालय सारेको केही वर्ष भयो। यहाँ मुद्रणको काम हुने भएकाले राति पनि खुला हुने गरेको थियो। प्रहरीका अनुसार राति नै उनी कार्यालयमा प्रवेश गरेका थिए।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *